zioła i ziołolecznictwo

Czy warto inwestować w ziołolecznictwo

22 sie , 2015  

Choć przyjmujemy mnóstwo leków i ufamy ich skuteczności, coraz częściej interesuje nas skład farmaceutyków i ich wpływ na nasze organizmy. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi pacjentami i konsumentami, coraz częściej pytamy, czy to, co spożywamy oraz jak działamy jest dobre dla nas i środowiska. Na fali tej świadomości wzrasta też nasze zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia, a w ten nurt doskonale wpisują się zioła. Czy warto inwestować w ziołolecznictwo? Czy istotnie jest ono bezpieczne i skuteczne?

Zioła mogą szkodzić

med.nat.-19082015-03-naparZioła stoją w opozycji do leków syntetycznych, które choć są niewątpliwym dobrodziejstwem, bo ratują człowieka przed wieloma poważnymi chorobami, często negatywnie wpływają przy tym na kondycję ludzkiego organizmu, obniżając znacznie jakość życia. W obliczu świadomości takiej sytuacji kierujemy swoją uwagę w stronę leków naturalnych pochodzenia roślinnego. Inwazyjność takich leków jest niska, jednak należy umiejętnie planować ziołową terapię. Zioła również można przedawkować. Gdy stężenie substancji aktywnych w lekach pochodzenia roślinnego jest zbyt wysokie – zioła zamiast pomagać, szkodzą! Inną sprawą jest mieszanie ziół. Wiele z nich źle znosi swoje towarzystwo, powodując w organizmie niepożądane skutki uboczne. Terapię roślinną należy bezwzględnie konsultować z zielarzami lub farmaceutami, jeśli w leki zaopatrujemy się w aptece.

Korzystne działanie ziół

Koszt terapii ziołowej jest często o wiele niższy od farmakologicznej, tym większa jest pokusa, by ją zastosować. Rośliny choć wykazują niekiedy silne działanie na ludzki organizm, powodują mniejsze w nim szkody. Nie zaburzają nagminnie gospodarki hormonalnej i zasadniczych funkcji życiowych organizmu. Rośliny na potrzeby ziołolecznictwa często uprawiane są ze szczególną dbałością, co sprawia, że nie są one poddawane jakimkolwiek procesom mogącym zaburzać ich pierwotne właściwości. Leki pochodzenia roślinnego nie są również testowane na zwierzętach, nie musimy więc obawiać się o nieekologiczne standardy ich produkcji. Przy całej swej fascynacji ziołami i naturalnymi metodami leczenia należy zachować trzeźwość umysłu i pamiętać o tym, by pojmować ziołolecznictwo w sposób nowoczesny i świadomy. Aby wykorzystać w pełni potencjał roślin, należy mądrze dawkować zioła i łączyć je ze sobą, a przede wszystkim – jeśli zajdzie taka potrzeba – włączać do terapii leki tradycyjne.

, , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + 3 =