medycyna naturalna,zioła i ziołolecznictwo

Działanie amli na włosy i skórę

24 sie , 2015  

Amla, czyli agrest indyjski, jest rośliną szalenie popularną w medycynie ajurwedyjskiej. Już w starożytnych przekazach ajurwedyjskich wspomina się o jej niezwykłych właściwościach i udowodnionej skuteczności. Amla przeżywa obecnie swój renesans i na dobre zagościła w kosmetykach naturalnych.

Wspomaganie włosów i skóry

Amla od niepamiętnych czasów stosowana była na różnorakie kłopoty skóry głowy i włosów. Maseczki i płukanki z amli wspomagają porost włosów i poprawiają ich ogólną kondycję. Regularne stosowanie tego rodzaju zabiegów zapobiega siwieniu i wypadaniu włosów oraz pozwala cieszyć się lśniącą i sprężystą czupryną. Amla utrzymuje prawidłowe pH skóry głowy, przez co zapobiega powstawaniu łupieżu i łagodzi podrażnienia i wszelkie stany zapalne skóry głowy. Owoce amli mają działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu hamują starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Stosowanie maseczek na bazie amli poprawia ukrwienie i koloryt cery i przeciwdziała powstawaniu wyprysków. Proszek z amli należy zmieszać z wodą, by uzyskać maseczkę, którą – w zależności od potrzeby – nakładamy na włosy lub twarz. Co ważne, amla nie uczula i nie podrażnia, może być więc z powodzeniem stosowana do każdego rodzaju cery. Stosowanie amli na włosy i cerę warto połączyć z relaksującym masażem, który wspomoże działanie rośliny.

Amla na zdrowie

Nieoceniony jest również wpływ amli na nasze zdrowie. Dzięki obecności flawonoidów i polifenoli wykazuje ona działanie przeciwutleniające, zmniejszając ryzyko zachorowania na różnorakie nowotwory. Amla jest bombą witaminową, zwłaszcza jeśli idzie o witaminę C, stąd też jej korzystne działanie na nasz układ odpornościowy. Amla jest także źródłem licznych mikroelementów, m.in. wapnia, żelaza i fosforu. Jej działanie docenią wszyscy borykający się ze schorzeniami układu pokarmowego, amla reguluje perystaltykę jelit, wpływa osłonowo na wątrobę i przyspiesza metabolizowanie toksyn i usuwanie ich z organizmu. W przypadku kłopotów z układem krążenia amla może pomóc w zmniejszeniu poziomu szkodliwego cholesterolu. Znane są przeciwbólowe właściwości amli, która spożywana regularnie, zmniejsza odczuwanie bólu i pomaga w gojeniu się ran. Choć w Polsce trudno dostać świeżą amlę, możemy pokusić się o kupno suszonych lub sproszkowanych jej owoców, które z powodzeniem posłużą nam do przygotowywania zdrowego napoju. Amla dostępna jest również w postaci tabletek.

, , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − jeden =