prezerwatywa

porady

Antykoncepcja ciąg dalszy

5 paź , 2021  

Plastry

Modną ostatnio i szeroko rozpowszechnioną metodą antykoncepcyjną są plastry antykoncepcyjne. Są reklamowane przez sławne osoby z show biznesu i może właśnie dzięki temu ich stosowalność jest tak wysoka. Jednym słowem: marketing robi swoje. Co nie zmienia faktu, że są one dość ciekawą propozycją na rynku antykoncepcyjnym.. Plastry są stosowane raz na tydzień a trzy razy w miesiącu. Działają one na takiej zasadzie, że poprzez hormony, które z plastra przedostają się do krwiobiegu zahamowana zostaje owulacja, czyli komórka jajowa nie jest uwalniana czy tez produkowana przez jajowód. Metoda ta jest stosunkowo wygodna. Co ciekawe, dominującą zaletą jest to, że jak twierdzą lekarze jest to dobra metoda dla osób mających żylaki. Mankamentem jest to, że często pozostają odbarwienia czerwone na skórze i plaster nie wygląda estetycznie w końcowym etapie stosowania. Plaster nie powinien być stosowany przez kobiety, których masa ciała przekracza 80 kg, bo wtedy hormony mają utrudnienia poprzez nadmiar tłuszczu.

Zastrzyki

Jedna z metod, która jest mało kłopotliwa z tego względu, że stosuje się ją tylko raz na trzy miesiące są zastrzyki antykoncepcyjne. Na Polskim rynku lek taki dostępny jest pod nazwą Depo-Provera. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla wielu Pań. Codzienny przymus pamiętania o zażyciu pigułki jest zastąpiony jednym bezbolesnym zastrzykiem dawkowanym raz na przestrzeni trzech miesięcy. Zastrzyk taki zawiera odpowiednią dawkę hormonów, które powodują niepłodność. Hormonem odpowiedzialnym za to, że kobieta nie zajdzie w ciąże jest progesteron. Zastrzyk przepisuje lekarz po specjalistycznych badaniach. Mankamentem jest to, że środek nie może być odstawiony na przestrzeni 3 miesięcy powrót do pełnej płodności możliwy jest dopiero po roku. Również możliwe jest wystąpienie takich objawów jak wypadanie włosów, przyrost masy ciała, suchość pochwy, spadek libido. Zaletą jest to, że może on być stosowany przez kobiety karmiące piersią. Jak każdy środek antykoncepcyjny ma swoje wady i zalety jedna wydaje się być interesująca.

Wkładki antykoncepcyjne

Wkładka antykoncepcyjna ma wielką zaletę – jest środkiem antykoncepcyjnym, który raz „zaaplikowany” może być używany przez 3 -7 lat. Co znaczy, że kobieta nie musi pamiętać o tabletkach antykoncepcyjnych jak również nie jest narażona na działanie dość dużego stężenia hormonów, które w wielu przypadkach wydaje się być szkodliwie wpływać w znaczący sposób na osoby je używające ich zachowanie, nastrój czy choćby na łaknienie. Jednak wkładki zalecane są dla kobiet, które urodziły już choćby jedno dziecko. Zaletą tego środka antykoncepcyjnego jest to że może chronić przed rozwijaniem się mięśniaków i polipów. Jej skuteczność jest bardzo wysoka. Dzieje się tak dlatego, że wkładki hamują ruchliwość plemników, dzięki czemu nie dostają się one do komórki jajowej. Wkładkę zakłada lekarz. Koszt takiego zabiegu to około od 100 – 850 złotych. Wydaje się ze koszt ten jest stosunkowo niewielki w porównaniu do wyniku jaki daje wykupywanie co miesiąc tabletek przez kilka lat. Usunięcie wkładki jest możliwe w każdej chwili.

Prezerwatywa

Prezerwatywa jest jedną z najczęściej używanych metod antykoncepcji. Najbardziej popularna jest wśród młodzieży i studentów ze wzglądu na cenę i łatwy dostęp. Polecana jest szczególnie osobom które nie współżyją regularnie oraz często zmieniają partnerów. Prezerwatywa należy do mechanicznych metod antykoncepcyjnych ponieważ jest naturalną barierą dla spermy która nie może przeniknąć przez lateksową powłokę. Stosowana jest przez mężczyzn. Jak każdy środek antykoncepcyjny prezerwatywa nie daje 100% pewności, że nie zajdzie się w ciążę. Prezerwatywa pomimo tego, że zabezpiecza przed niechcianą ciążą to zapobiega również chorobom przenoszonym drogą płciową. Obecnie mamy szeroki wybór prezerwatyw: od klasycznych, tych z preparatem plemnikobójczym aż po prążkowane i smakowe wzmacniające nasze doznania erotyczne. Należy jednak pamiętać ze lateks z którego prezerwatywy są wykonane jest często środkiem uczulającym, mogącym działać niekorzystnie. W wypadku uczulenia należy zaprzestać stosowania tego środka i wypróbować inny, który nam odpowiada.

Starodawne metody antykoncepcji

Od dawien dawna ludzie stosowali przeróżne metody by zapobiegać ciążą. Ich skuteczność była wątpliwa, ale ludzie wierzyli, że przedziwne obrzędy maja moc.
Już w Biblii można znaleźć pierwsze zapiski „wychodząc od brata swego spuszczał nasienie na ziemię…“ cytat ten sugeruje stosunek przerywany. Buddyści zaś siłą sugestii zatykali światło jajowodu. By się zabezpieczać stosowano różnego rodzaju amulety i magiczne talizmany. W Średniowieczu zalecanym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn były zmielone jądra muła, rzymianki natomiast stosowały krokodyle odchody by zapobiec ciąży. Używano jako metody antykoncepcyjnej okłady z pająków. Praktykowane było również picie naparów z ziół, które pobudzały wydzielanie odpowiednich hormonów. W Puerto Rico pojawiła się po raz pierwszy współczesnym podobna tabletka antykoncepcyjna. Miało to miejsce w latach 1956-1957. Obecnie medykamenty antykoncepcyjne są bardzo skuteczne i skuteczność nie zajścia w ciąże sięga 99 procent.

Tabletki

Najczęściej używanym środkiem antykoncepcyjnym używanym przez kobiety jest hormonalna tabletka antykoncepcyjna. Jest ona najbardziej skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, chociaż jak żaden środek nie gwarantuje 100% uniknięcia ciąży, jednak stosowana regularnie i według zaleceń znacznie minimalizuje ryzyko. Tabletki zalecane są szczególnie kobietą regularnie współżyjącym oraz posiadającym stałego partnera. Tabletka antykoncepcyjna nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby móc zażywać tabletki trzeba najpierw udać się do lekarza aby wykonać niezbędne badania stwierdzające, czy kobieta może dane tabletki zażywać bez negatywnego wpływu na organizm. W zażywaniu tabletek najważniejsza jest konsekwencja oraz pamięć – jeśli zapomnimy wziąć choć jednej tabletki istnieje ryzyko zajścia w ciążę a przez ten czas musimy się zabezpieczać innym środkiem, np. prezerwatywą albo globulką. Niekiedy jednak występują skutki uboczne zażywania tabletek dlatego konieczny jest stały kontakt z lekarzem ginekologiem.

Ejakulacja

Jeszcze niedawno najbardziej rozpowszechnioną metodą antykoncepcji były tak zwane metody naturalne. Metody naturalne unikania ciąży są najmniej skutecznymi z metod antykoncepcji, jednak restrykcje w stosowaniu pozwolą znacznie zredukować ryzyko ciąży. Jedną z takich metod jest metoda kalendarzykowa opierająca się na obliczaniu dni płodnych i niepłodnych. Przy metodzie tej, powstrzymujemy się od stosunku w dniach płodnych przypadających na środek cyklu. Innymi z metod naturalnych są mierzenie temperatury ciała w danym dniu cyklu oraz badanie konsystencji śluzu. Szczegółowych rad odnośnie stosowania naturalnych metod antykoncepcyjnych powinien udzielić nam lekarz ginekolog. Należy pamiętać, że stosunek przerywany nie należy do metod antykoncepcyjnych ponieważ można zajść w ciąże również poprzez kontakt z płynem ejakulacyjnym wydostającym się przed wytryskiem. Naturalne metody antykoncepcyjne nie stanowią ochrony przed chorobami wenerycznymi oraz AIDS. Są one polecane szczególnie małżeństwom.

Glubulki, kremy itd

Istnieją również metody antykoncepcyjne, które są stosowane doraźnie, zaraz przed stosunkiem. Są one mniej skuteczne niż tabletki antykoncepcyjne. Do grona tego rodzaju środków należą globulki, kremy i pianki. Ryzyko zwiększa nieprawidłowe stosowanie i używanie tych medykamentów. By zwiększyć skuteczność należy łączyć globulki, kremy czy też pianki z innymi metodami typu prezerwatywy. W takiej kombinacji zapobiegają one takim chorobą jak AIDS i HIV. Zaletą niewątpliwie jest to, że można je dostać w aptece bez recepty. Należy je aplikować kilka minut przed stosunkiem. Są to metody chemiczne, plemnikobójcze. Wydaje się, że na tle innych środków antykoncepcyjnych wypadają dosyć blado. Zważywszy, że ich skuteczność wynosi około 76 procent. Zaletą jest to, że nie posiadają one hormonów, dzięki czemu organizm nie jest faszerowany niepotrzebnymi składnikami. Oczywiście jako leki jednorazowe, działające natychmiastowe mogą okazać się pożyteczne. Ich wybór zależy jednak od potrzebującego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + siedem =