żylaki

porady

Czym są żylaki i jak sobie z nimi radzić?

13 kwi , 2017  

Czy żylaki to poważny problem? Jak najbardziej! Nie leczone żylaki mogą mieć groźne konsekwencje dla zdrowia, dlatego nie należy ich lekceważyć. Na szczęście jest wiele sposobów, aby sobie z nimi radzić. Współczesna medycyna wypracowała metody, które w bezbolesny i relatywnie komfortowo pozwalają opóźnić postępy choroby, która dotyka ogromnej liczby Polaków.

Warto przy tym pamiętać, że żylaków nie da się wyleczyć tak jak innych chorób – można jedynie opóźniać postępy choroby i niwelować jej skutki. Żylaki oznaczają niewydolność krążenia, a ich przyczyn można się doszukiwać w wielu czynnikach. Sprzyja im określony tryb życia i braki aktywności fizycznej (np. wielogodzinna praca w pozycji stojącej lub siedzącej), choroby i dolegliwości (cukrzyca, nadwaga, wrodzone lub nabyte przetoki tętniczo-żylne), czynniki genetyczne, zła dieta a nawet nieodpowiedni ubiór – zbyt obcisłe ubrania mogą prowadzić do nadmiernego ucisku określonych miejsc i utrudnionego przepływu krwi. Z tego powodu także ciąża może być ryzykowna w pewnym wieku. Tu dobrze od razu dodać, że żylaki jeśli się pojawiają, to zazwyczaj po czterdziestym roku życia i częściej występują u kobiet. Wcale jednak nie muszą dotyczyć jedynie kończyn dolnych, jak może się kojarzyć sporej liczbie osób, gdyż dość często spotykane są także żylaki przełyku czy odbytu (popularnie zwane hemoroidami). Rzadziej spotkać się także możemy z żylakami pęcherza moczowego, macicy, pochwy czy powrózka nasiennego.

Żylaki nie są też wcale tylko i wyłącznie problemem estetycznym. Powstają one na skutek utraty przez żyły elastyczności i odporności na rozciąganie. Następuje powiększenie światła żyły, uniemożliwiające zastawkom prawidłowe funkcjonowanie. W efekcie krew zamiast krążyć, gromadzi się w określonych miejscach, naciskając na ścianki i coraz bardziej pogłębiając stan chorobowy. Powstają workowate i wrzecionowate zmiany, mocno poskręcane i doskonale widoczne pod skórą. Konsekwencje nie leczonych żylaków mogą być niezwykle groźne. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest zwiększenie się ryzyka powstawania zakrzepów – jeśli zaś nie zostaną one wchłonięte przez organizm, oderwą się i wraz z krwią dotrą do istotnych narządów ważnych dla życia, blokując w nich krążenie, prowadząc nawet do zgonu. Żylaki mogą także prowadzić do powstania owrzodzeń. Oprócz widocznych zmian objawami żylaków jest również ból i obrzęki, a to w dużym stopniu obniża komfort życia.

Współczesna medycyna pozwala na wiele sposobów leczenia żylaków. Istnieją metody nieoperacyjne, małoinwazyjne, które nie oznaczają rekonwalescencji i pobytu w szpitalu, a pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych zajęć. Najprostsza jest kompresjoterapia, pod którą należy rozumieć stosowanie uciskowych pończoch. To metoda, którą można wykorzystać w leczeniu tylko najmniej poważnych zmian oraz jako wsparcie w okresie okołooperacyjnym. Operacja jest oczywiście ostatecznością w przypadku bardzo zaawansowanych i rozległych zmian. Nowoczesne metody leczenia żylaków takie jak skleroterapia, miniflebektomia, krioterapia, laserowa ablacja wewnątrzżylna, ablacja parą wodną, klejenie żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock są stosowane na wcześniejszym etapie. Ich dużą zaletą jest bezbolesność (w części z tych zabiegów wykonywane są one bez znieczulenia), szybki powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania, a także dobry efekt estetyczny. Większość z tych metod polega na zasklepianiu światła żyły, co doprowadza do zamknięcia się żylaka – choć nie w każdym wypadku. Miniflebektomia polega np. na usuwaniu żylaka poprzez wykonanie niewielkiego, 2-3 milimetrowego nacięcia. Jest wiele ośrodków, które stosują tego rodzaju zabiegi (zobacz np. Centrum Medyczne Plus Med: https://plusmed.info.pl/chirurgia-naczyniowa/).

Ze względu na konsekwencje do jakich żylaki mogą doprowadzić, zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem, jeśli dostrzeżemy u siebie objawy choroby. Rozwija się ona powoli, a jej skutki i obniżenie komfortu życia to dostateczne argumenty, aby nie czekać z wizytą.

, ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 7 =