tabletki antykoncepcyjne

porady

Antykoncepcja

2 kwi , 2021  

Współczesne społeczeństwo uchodzi za jedno z bardziej rozwiązłych. Granice seksualności przesuwają się znacznie, a to czego nie wolno bądź o czym się nie mówi odnośnie seksualności jest jakby w innej galaktyce. Problem, którego chcemy uniknąć to ciąża. Igraszki seksualne niosą za sobą poważne konsekwencje. Czerpana z nich przyjemność musi być czysta i niezobowiązująca. Dlatego na rynku jest wiele środków antykoncepcyjnych. Lista jest długa . Zaczynając od prezerwatyw poprzez plastry , tabletki antykoncepcyjne , zastrzyki, na wkładkach kończąc. Jak je wybierać, jak oceniać ? Jakie są najlepsze środki antykoncepcyjne? I co znaczy najlepsze? Najbardziej rozpowszechnione wydają się być prezerwatywy. Ale ich skuteczność nie jest tak wysoka jak na przykład w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Jednak jeśli ktoś ma wielu partnerów seksualnych to chroni w pewien sposób przed wszelkiego rodzaju chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ochrona jednak kosztem procentowej skuteczności ochrony przed ciążą.

Filozofia antykoncepcji

Jeżeli możemy mówić o filozofii antykoncepcji – jeśli oczywiście taka istnieje, to myślę że powinna ona zostać kwestią indywidualną każdej pary. Nie ma doskonałego środka antykoncepcyjnego a każdy dopasowany jest do innych potrzeb. Jeżeli więc jesteśmy chrześcijanami, którzy nie uznają mechanicznych i chemicznych środków antykoncepcji to idealne będą metody naturalne. Jeśli uwielbiamy seks i jesteśmy wyzwolonymi, świadomymi kobietami to najlepszym wyjściem będzie tabletka antykoncepcyjna albo plastry hormonalne. Osoby często zmieniające partnerów na pewno zadowolą się prezerwatywą która pomoże zapobiec przenoszeniu chorób wenerycznych oraz AIDS. Dla kobiet już po porodzie zaleca się wkładki domaciczne, spirale oraz kapturki co na długi czas pozwoli zapomnieć o antykoncepcji i cieszyć się seksem. Wynika z tego, że tyle ile ludzkich temperamentów tyle metod antykoncepcji i każdy będzie wstanie z tej puli wybrać coś dla siebie i będzie z tego wyboru zadowolony.

Antykoncepcja a młodzież

Problem antykoncepcji powinien zająć sztandarowe miejsce w dyskusji o nauczaniu wiedzy do życia w rodzinie. Powinno się uczyć młodzież w wieku dojrzewania jakie środki antykoncepcyjne istnieją, są im dostępne i w jaki sposób powinno ich się używać. Takie postawienie sprawy znacznie zredukowałoby ilość ciąż nieletnich dziewcząt które nigdy o antykoncepcji nie słyszały i nie mają o niej zielonego pojęcia. Warto mówić o tym jak używać prezerwatyw i że warto przed współżyciem uzyskać poradę ginekologa jakich środków antykoncepcyjnych powinniśmy używać a jakie nie są dla nas wskazane. Młodzież najczęściej wybiera prezerwatywę z racji tego, że najłatwiej ją dostać. Jest dostępna w każdej aptece, kiosku a nawet stacji benzynowej. Młodym dziewczętom zazwyczaj odradza się hormonalne środki antykoncepcyjne ponieważ przyjmowanie hormonów w trakcie dojrzewania nie jest wskazane. Odpowiednią metodą nie będą też różnego rodzaju wkładki, ponieważ takie aplikuje się kobietom po przebytej już ciąży. O wyborze odpowiedniego środka antykoncepcyjnego powinien decydować głównie zdrowy rozsądek

Ewolucja środków antykoncepcyjnych

Środki antykoncepcyjne były znane już w najdawniejszych czasach. Już w starożytnym Egipcie kobiety uczyły się jak zapobiegać niechcianej ciąży. Wierzono wtedy że spożywanie niektórych ziół i pokarmów zapobiega zajściu w ciąże i niejednokrotnie tak właśnie było. Stosowano też równe „nasiadówki” z ziół które regularnie stosowane blokowały owulację przez co zajście w ciąże było niemożliwe. Popularne były również wszelakie naturalne metody zapobiegania ciąży. W późniejszych wiekach zaczęto stosować prezerwatywy. Pierwsze prezerwatywy były robione z cielęcych jelit. W dobie ewolucji zaczęto tworzyć coraz to nowe środki antykoncepcyjne. W XX wieku zaczęły powstawać tabletki antykoncepcyjne jednak były one szkodliwe bowiem medycyna nie była na wysokim poziomie. Dzisiaj możemy korzystać z pełnego pakietu środków antykoncepcyjnych – od prążkowanych i smakowych prezerwatyw aż po plastry antykoncepcyjne o których wystarczy pamiętać raz w tygodniu. Tylko od nas zależy na co się zdecydujemy, a wybór jest naprawdę duży.

Skuteczność

Różne środki antykoncepcyjne mają różną skuteczność działania. Za najbardziej skuteczne uznaje się tabletki hormonalne oraz plastry hormonalne ponieważ blokują owulację. Kolejnymi środkami są różnego rodzaju wkładki wewnątrzmaciczne, które w dodatku są wygodne ponieważ trzeba o nich pamiętać zaledwie raz na kilka miesięcy. Najczęściej stosowaną metodą, również posiadająca dużą skuteczność są prezerwatywy będące mechaniczną blokadą, dodatkowo zabezpieczające przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mają jedna wadę – źle nałożone mogą pęknąć. Najmniej efektywną metoda zapobiegania ciąży są metody naturalne. Wymagają one od partnerów wstrzemięźliwości oraz silnej woli i niesamowitej dokładności. Jeśli więc chcemy ograniczyć ryzyko niechcianej ciąży do minimum powinniśmy wybrać tabletki hormonalne bądź plastry a zrezygnować z metody kalendarzykowej oraz pomiaru temperatury ciała. Pamiętajmy też, że stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji i w żadnej mierze nie chroni przed niechciana ciążą.

Na półkach w aptekach roi się od przeróżnego rodzaju medykamentów służących zabezpieczaniu się przed ciążą. Naukowcy dali nam ogromną możliwość panowania nad własnym losem. W obecnych czasach gdzie konsumpcja, życie chwilą wysuwa się na plan pierwszy. Dziecko to dla większości kłopot. Nie ma dla niego coraz częściej miejsca i czasu. Ludzie cenią sobie wolność i niezależność. Chcąc żyć dla siebie, tu i teraz. Z tego względu antykoncepcja jest tak bardzo popularna. Umożliwia wprowadzenie w życie tych postulatów. Wystarczy wziąć dziennie jedną tabletkę, albo raz na trzy miesiące udać się na zastrzyk i problem z głowy. Dalej można prowadzić frywolne życie pełne fantazji, przygód, fantastycznych doznań erotycznych. Chylimy zatem czoła naukowcom za takie wynalazki i żyjemy chwilą bo tak wygodniej, a co dalej to nieważne …chyba właśnie taki pogląd obecnie dominuje w społeczeństwie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 9 =