medycyna naturalna

Jod – ważny pierwiastek wspierający zdrowie całego organizmu

17 lut , 2020  

Jod zaliczany jest do pierwiastków śladowych. Występuje w przyrodzie, a także pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Kojarzony jest przede wszystkim jako związek wspierający pracę tarczycy, jednak jego właściwości prozdrowotne są jeszcze szersze.

Czym jest jod?

Jod jest pierwiastkiem zaliczanym do mikroelementów. W naturze można spotkać go między innymi w powietrzu, glebie, w organizmach żywych. Jego głównym źródłem jest woda morska oraz produkty pochodzenia morskiego, na przykład ryby, owoce morza czy glony. Także występuje w pokładach soli.

Pierwiastek ten został odkryty przez Bernarda Courtoisa, francuskiego chemika, na początku XIX wiek.

Jod posiada szerokie zastosowanie. Jest on używany między innymi do wytwarzania barwników, w fotografii. Produkuje się z niego jodynę, czyli roztwór jodu oraz etanolu, który używany jest przede wszystkim jako środek dezynfekcyjny na drobne rany, obtarcia skóry.

Również jod posiada bardzo duże znaczenie biologiczne – jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a jego niedobory mogą dawać groźne objawy.

Rola jodu w organizmie człowieka

W ciele człowieka znajduje się od około 30 do 50 mg jodu. Ten pierwiastek warunkuje działanie wielu układów ciała człowieka. Odpowiada on między innymi za prawidłową pracę mięśni, serca, nerek, układu nerwowego oraz mózgu.

Największa jego ilość występuje w tarczycy, która gromadzi ten właśnie pierwiastek w swoich strukturach. To właśnie ten narząd zawiera aż około 75% całego jodu w organizmie człowieka. Tarczyca wykorzystuje jod do produkcji hormonów: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te warunkują pracę praktycznie każde komórki organizmu. W związku z tym niedobory jodu mogą przełożyć się na gorszą pracę narządów.

Niedobory jodu – objawy

Z problemem niedoboru jodu boryka się wiele dzieci i dorosłych. To przede wszystkim osoby, które żyją na terenach nieposiadających wystarczającej ilości jodu w powietrzu, czyli z dala od wybrzeża morskiego. W Polsce braki jodu w diecie mają głównie mieszkańcy południowej części kraju.

Jednym z objawów niedoboru jodu jest wole tarczycy. To dolegliwość polegająca na powiększeniu tarczycy. Mogą towarzyszyć temu także guzki tarczycy – mowa wtedy o wolu guzkowatym, guzowatym.

U dzieci niedobory jodu mogą powodować pogorszenie koncentracji, gorsze uczenie się, spowolnienie wzrostu.

U dorosłych brak wystarczającej ilości jodu może wywoływać również niewydolność pracy tarczycy, trudności z zajściem oraz utrzymaniem ciąży, pogorszenie procesów życiowych.

Jak zadbać o odpowiednią ilość jodu w organizmie?

Dzienne zapotrzebowanie na jod osoby dorosłej wynosi około 200 mikrogramów. Jod może by dostarczany do organizmu z dietą, ale również można stosować zawierającego suplementy diety.

W Polsce sól sprzedawana w sklepach poddawana jest jodowaniu, czyli dodaje się do niej jod w celu zapobiegania niedoborom tego pierwiastka u populacji.

Naturalne źródła jodu:

  • ryby morskie
  • algi – glony
  • owoce morza
  • mięsa – wieprzowina, drób, wołowina
  • mleko
  • biały ser
  • jajka
  • woda pitna

Aby zadbać o odpowiednią ilość jodu w diecie, można także stosować odpowiednie suplementy diety. Suplementy te rekomendowane są w szczególności kobietom planującym zajść w ciążę oraz w ciąży i karmiących piersią, ale mogą zażywać je wszystkie osoby, u których podejrzewane są niedobory jodu.

Wobec tego, jod jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który warunkuje prawidłowe działanie całego organizmu człowieka już od jego najmłodszych lat. Warto dbać o właściwą ilość jodu – zbilansowana dieta oraz suplementy diety zapobiegają występowaniu jego niedoborów.

,


One Response

  1. MOnikaa pisze:

    Super ważny wpis, mało się w Polsce wie na temat tego pierwistka. Trzeba to zmieniać !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 1 =