kitchen

porady

Czy kuchnia z okapem jest zdrowsza?

14 kwi , 2019  

To już standard w naszych kuchniach. W każdej musi znaleźć się okap. Czy jednak obecność tego urządzenia nie ma negatywnego wpływu na zdrowie? Czy okap kuchenny nie przesusza zbytnio powietrza? Co się stanie, jeśli porównamy kuchnię bez okapu do kuchni z okapem?

Kuchnia bez okapu

Zacznijmy od przyjrzenia się kuchni, której właściciel nie zdecydował się na montaż okapu. Pierwszą rzeczą, jaką zaobserwujemy, to obecność brzydkich zapachów w czasie gotowania. Nie wszystkie aromaty są oczywiście nieprzyjemne, jeśli jednak coś się komuś przypali, może być problem. Niektóre zapachy bywają bardzo uciążliwe. Aby się ich pozbyć, konieczne będzie otwieranie okna i wietrzenie pomieszczenia. Latem nie ma z tym większego problemu, ale zimowe, ostre powietrze może wychładzać pomieszczenie, narażając bardziej wrażliwych domowników na przeziębienia.

Ponadto, na meblach znaleźć można tłusty osad – efekt gotowania i mieszania się cząsteczek tłuszczu z kurzem, który opada na wyposażenie kuchni. Efekt jest nie tylko nieestetyczny, ale i niezdrowy. Taki osad to doskonałe miejsce dla bakterii, wirusów, grzybów i pleśni. Te ostatnie mają zresztą bardzo dobre warunki do rozwoju, gdyż para wodna i opary powstałe w czasie gotowania nie są odpowiednio wydajnie usuwane przez wentylację.

Kuchnia z okapem

A co z kuchnią, w której okap został zainstalowany? Wszystkie wymienione wcześniej problemy znikają. Nawet jeśli można znaleźć tłusty osad na meblach, to zdecydowanie jest go mniej niż w kuchni bez okapu. Zapachy i inne opary związane z gotowaniem są usuwane na zewnątrz lub filtrowane przez filtr węglowy. Ma to szczególne znaczenie w kontekście wilgoci, która mogłaby sprzyjać rozwojowi pleśni.

Warto też podkreślić gorsze warunki do rozwoju bakterii, grzybów, wirusów – w kuchni jest po prostu czyściej. Ponadto, producenci dostrzegają potrzeby klientów, a rozwój technologii sprawia, że okapy są coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami – zwiększa się zatem liczba modeli wykorzystujących rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Przykładem mogą być okapy kuchenne, które jonizują powietrze. Ujemne jony dzięki nim wytworzone sprawiają, że lepiej się oddycha i poprawia się samopoczucie – to ten sam efekt jak po burzy, która jest naturalnym jonizatorem. Taki stan rzeczy pomaga również zapobiegać rozwojowi bakterii, grzybów, roztoczy. Ponadto, okap przyczynia się do usuwania z powietrza kurzu, alergenów, pyłków. To wszystko ułatwia życie alergikom.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =