włosy

porady

Pielęgnowanie włosów przetłuszczających się

21 wrz , 2019  

Masz problem z przetłuszczającymi się włosami? Być może używasz złych szamponów i kosmetyków. A może nie dbasz o nie w odpowiedni sposób. Jak zająć się włosami przetłuszczającymi, by sprawiały jak najmniej kłopotu? Jak je pielęgnować i uniknąć codziennego ich mycia?

Problem tłustych włosów

Codzienne mycie włosów jest uciążliwe, a czasem nawet zmienianie szamponów niewiele pomaga. Należy podkreślić, że produkcja łoju jest naturalnym procesem. W niektórych wypadkach bywa ona jednak nadmierna i przez to włosy zbyt szybko tracą świeżość, stają się ciężkie i oklapnięte. Co ciekawe, kłopoty mogą być spowodowane zarówno zbyt rzadkim, jak i zbyt częstym myciem włosów.

Tłuste włosy wyglądają mało estetycznie i sprawiają niezdrowe wrażenie. Wiele osób może je odebrać jako znak, że ktoś o siebie nie dba. Tymczasem sytuacja taka czasem wynika z nieumiejętności dobrania odpowiednich kosmetyków oraz z braku odpowiedniej wiedzy o własnych włosach. Istnieją bowiem praktyki, które pomagają przynajmniej ograniczyć przetłuszczanie się włosów i wcale nie są skomplikowane, a do tego drogie.

Jak sobie radzić z tłustymi włosami?

Jeśli chcesz poznać metody radzenia sobie z przetłuszczającymi się włosami, poniżej znajdziesz kilka cennych porad. Aby skutecznie radzić sobie z tym problemem należy:

  • delikatnie rozprowadzać szampon na skórze głowy, rozcieńczając go wcześniej w dłoni i unikać jego mocnego wcierania,
  • spłukiwać włosy chłodną, ewentualnie letnią, a nie zimną lub gorącą wodą,
  • nakładać odżywki jedynie na włosy, a nie na skórę głowy,
  • stosować odpowiednie szampony do włosów przetłuszczających się, np. z dodatkiem wyciągu z roślin takich jak skrzyp, rzepa czy pokrzywa,
  • nie korzystać z odżywek bez spłukiwania oraz żelów,
  • unikać preparatów z olejkami, silikonami i proteinami, a w szczególności delikatnych, natłuszczających szamponów dla dzieci,
  • unikać dotykania włosów, szczególnie przy skórze,
  • unikać suszenia włosów z ciepłym nawiewem lub prostownicą,
  • unikać zbyt częstego koloryzowania włosów i ich przesuszania,
  • unikać noszenia czapek i nakryć głowy i nie spinać mocno włosów,
  • myć włosy rano, gdyż nocą produkcja sebum jest wyższa,
  • myć szczotkę lub grzebień.

W tym wszystkim chodzi o to, aby ograniczyć produkcję łoju w gruczołach. Jest ona pobudzana m.in. przez tarcie, ciepłe powietrze i inne rodzaje mechanicznego oddziaływania na włosy i skórę głowy. Ale pamiętaj – myj włosy wtedy, gdy potrzebujesz. Zalegająca zbyt długo warstwa tłuszczu na skórze głowy może sprzyjać wypadaniu włosów, zatykaniu mieszków włosowych, chorobom oraz pogorszeniu się kondycji włosa.

Jakie inne metody można stosować?

Mając przetłuszczające się włosy, dobrze też skorzystać z porady doświadczonego fryzjera. Specjalista podpowie z jakich kosmetyków korzystać. Wskaże jaki szampon będzie dobrym wyborem. Fryzjer może również przeprowadzić odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które odżywią włosy na całej długości, odświeżą je, a także oczyszczą z sebum i pomogą w regulacji jego wydzielania. Warto też pamiętać, że w przypadku włosów przetłuszczających się najlepsza będzie taka fryzura, która nie przylega mocno do skóry głowy.

Domową metodą, o której można pomyśleć, są płukanki ziołowe do włosów. W tym celu stosuje się susz, np. z pokrzyw czy tymianku, rozmarynu, zalewany wrzątkiem. Po ostudzeniu wywar stosuje się do płukania włosów. Należy to robić po umyciu ich i dokładnym spłukaniu szamponu. Warto zauważyć, że takiej płukanki się później nie zmywa.

W celu pielęgnacji włosów można też użyć innych substancji. Wzmacniający efekt mogą na przykład zapewnić drożdże lub piwo. W tym pierwszym przypadku należy je zmieszać z mlekiem i rozprowadzić na skórze głowy, dokładnie spłukując po upływie pół godziny. W tym drugim wypadku piwo najpierw należy rozgazować, a następnie część nałożyć na skórę głowy, a część wykorzystać do spłukania włosów, by po jakimś czasie spłukać całość letnią wodą. Tu dobrze wspomnieć, że część kosmetyków zawiera w sobie alkohol, który pomaga w oczyszczaniu skóry i neutralizacji drobnoustrojów. Piwo ma zatem nie tylko odżywczy efekt, chociaż zasadniczo substancji drażniących – a więc detergentów, a także alkoholu – lepiej unikać.

W ostateczności, gdy żadna metoda nie pomaga, zostaje jeszcze wizyta u dermatologa. Lekarz może stwierdzić, czy nadmierne wydzielanie się łoju nie ma podłoża hormonalnego, nie jest wynikiem czynników chorobowych lub złej diety. Przetłuszczające się włosy to przede wszystkim problem estetyczny, ale może być również sygnałem o problemach zdrowotnych. Niezależnie od przyczyn, z problemem tym można sobie dziś radzić. Warto szukać rozwiązania kwestii przetłuszczających się włosów i dbać o ich kondycję.

,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =