Skok cywilizacyjny i rozwój w różnorakich dziedzinach życia przyczyniły się do pogorszenia stanu zdrowia obywateli świata. Szczęśliwie, wraz z tym wzrasta nasza świadomość co do zdrowia i dbałości o nie.
Cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, alergie, choroby przewodu pokarmowego, choroby psychiczne. Lista chorób definiowanych jako cywilizacyjne jest długa, sposobów radzenia sobie też mamy bez liku. Większość z nich to metody konwencjonalne zaaprobowane przez współczesną medycynę. Leczenie tradycyjne wspomagać możemy również sposobami naturalnymi, co nie tylko usprawni terapię, ale pomoże złagodzić jej skutki uboczne. W przypadku cukrzycy możemy wspomagać się rutwicą lekarską – jest bogata w sole chromu, które wspomagają działanie insuliny. Sięgajmy również w fasolę zwyczajną, której działanie opiera się na zapobieganiu niekontrolowanym wahaniom cukru we krwi. Jeśli borykamy się z nadciśnieniem, sięgnijmy po napar z głogu, dziurawca i lipy, który obniża ciśnienie krwi. Wzbogaćmy przy tym swoją dietę w czosnek, który korzystnie oddziałuje na układ krwionośny, regulując jego pracę, oraz w potas. Zredukujmy ilości spożywanej soli i przetworzonej żywności. Na deser wybierajmy gorzką czekoladę, która uelastycznia naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy. Alergicy mogą sobie pomóc, spożywając regularnie napary z pokrzywy, rumianku i nawłoci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast naparów zażywać tabletki na bazie tych ziół.
Napary
Odczuwasz przeciążenie żołądka po każdym posiłku? Cierpisz na wzdęcia, zaparcia lub nudności? Zanim wybierzesz się do gastrologa, skorzystaj z potęgi medycyny naturalnej i zaparz sobie zioła! Możesz spróbować herbatki z karczocha, który wspomaga ogólną kondycję układu pokarmowego i reguluje metabolizm, wpływając korzystnie na proces odchudzania. Spróbuj kminku; wykazuje on właściwości rozkurczające, będzie więc łagodzić różnorakie dolegliwości ze stronu układu trawiennego. Działanie regulujące pracę jelit maja mięta i szałwia. W przypadku stresu i różnorodnych dolegliwości natury psychicznej konieczna może okazać się wizyta u psychiatry lub psychologa. Możemy jednak pomóc sobie ziołami. Dziurawiec wykazuje działanie antydepresyjne, kozłek lekarski (waleriana) to najpopularniejszy składnik specyfików uspokajających, działanie relaksujące wykazuje również głóg, który likwiduje zaburzenia rytmu serca.
alergie, Choroby układu pokarmowego, Cukrzyca, nadciśnienie, objawy