modlitewnik

porady

Modlitewnik, czyli ławka Scotta. Jak na niej ćwiczyć?

19 gru , 2020  

Modlitewnik, który nazywany jest także ławką Scotta, to popularny sprzęt przeznaczony do ćwiczeń siłowych. Jak można go wykorzystać, aby zbudować wyjątkową siłę i rzeźbę mięśni?

Każda siłownia posiada szeroką gamę wielu typów sprzętów. Wśród nich znajdziemy także takie, które przeznaczone są do ćwiczeń siłowych. Treningi z ich wykorzystaniem są znacznie bardziej efektywne i pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów.

Wśród sprzętów do ćwiczeń siłowych znajdują się także modlitewniki. Czym jest tego typu sprzęt sportowy?

Czym jest modlitewnik do ćwiczeń?

Modlitewnik do ćwiczeń, inaczej określany także jako ławka Scotta, to specjalny sprzęt sportowy przeznaczony do ćwiczenia mięśni ramion. Pozwala ona przede wszystkim na skuteczne ćwiczenie mięśnia dwugłowego ramienia, czyli bicepsa.

Modlitewniki posiadają postać specjalnego siedziska, które obejmuje także ukośną platformę, na której ćwiczący układa swoje ręce. Przed platformą znajduje się uchwyt na sztangę. Podczas ćwiczeń trenujący chwyta sztangę i unosi ją w górę, opierając swoje ręce na platformie.

Oprócz ćwiczeń ze sztangą modlitewnik do ćwiczeń może również być używany z innego rodzaju obciążnikami, na przykład z hantlami, kettlami czy z wyciągami dolnymi.

Specjalna pozycja, która przyjmowana jest przez ćwiczącego na modlitewniku, pozwala na wyizolowanie mięśnia dwugłowego ramienia dla jego efektywniejszego wyćwiczenia, a przy tym zmniejsza obciążenie dla pleców.

Główne zalety ćwiczenia na modlitewniku:

  • odpowiednie wyizolowanie mięśni bicepsa
  • trening mięśni odbywa się w ich pełnym zakresie ruchu
  • możliwość skutecznego wypiętrzenia bicepsa
  • ochrona dla pleców podczas ćwiczeń
  • możliwość ćwiczenia z różnymi rodzajami obciążeń – sztangą prostą, łamaną, hantlami i innymi

Warto jednak pamiętać o tym, że modlitewnik do ćwiczeń ma również swoje wady. Szczególnym problemem jest w tym przypadku nieodpowiednia technika ćwiczeń, co może przełożyć się następnie na nadmierne obciążenie mięśni i stawów, czyli na zwiększone ryzyko urazów.

Zaleta się, aby modlitewniki używane były tylko przez bardziej doświadczonych trenujących, a także z osobą do pomocy, która będzie mogła podawać i odbierać sztangę.

Warto także pamiętać o tym, że modlitewnik do ćwiczeń pozwala na uzyskanie najlepszych efektów w rzeźbieniu mięśni, a nie w budowie masy mięśniowej.

Prawidłowa pozycja podczas treningu na modlitewniku

Jak zostało wspomniane wcześniej, ławka Scotta, czyli modlitewnik do ćwiczeń wymaga przyjęcia odpowiedniej pozycji wyjściowej. W przeciwnym przypadku ćwiczenia nie będą efektywne, a nawet mogą prowadzić do kontuzji.

Przy treningu na modlitewniku pamiętaj o:

  • spięciu łopatek i wyprostowaniu swoich pleców
  • odpowiednio szerokim rozstawieniu łokci – na szerokość barków i równolegle do siebie
  • ustabilizowaniu łokci podczas podparcia
  • rozpoczęcie treningu na wyprostowanych stawach łokciowych – ruch powinien odbywać się do momentu, w którym nadgarstki i łokcie będą w linii prostej względem siebie

Początkujący trenujący powinni zwrócić się o pomoc do trenera, który będzie mógł poinstruować, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia na modlitewniku.

Gdzie kupić dobry modlitewnik do ćwiczeń?

Na modlitewniku do ćwiczeń można trenować w praktycznie każdym klubie, ale taki sprzęt może posiadać także każda domowa siłownia. Co wybrać?

Najlepiej postawić na wysoką jakość, na przykład na modlitewnik do ćwiczeń firmy KAR STAL, który wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. Ten modlitewnik co ćwiczeń posiada spawaną konstrukcję ze stali lakierowanej proszkowo i wykończony jest grubą, odpowiednio wyprofilowaną, tapicerowaną platformą z regulacją w 3 poziomach.

, ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =